«НОВА КАХОВКА.СITY» ТА «ПРИДНІПРОВСЬКА ЗІРКА» – ГЕНДЕРНОНАЙЧУТЛИВІШІ ВИДАННЯ ХЕРСОНЩИНИ У ЧЕРВНІ: РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ ГІПЕРЛОКАЛЬНИХ МЕДІА
30.06.2020 14:27 No Comments Головна,Новини Redaktor

Для червневого моніторингу рівня гендерної чутливості районних медіа Херсонської області було обрано 5 інтернет-видань: «Новий візит», «Іванівка.info», «Нижні Сірогози.City», «Нова Каховка.City», «05542 Олешки online» та 5 друкованих видань: «Придніпровська зірка», «Рідний край», «Сільські новини», «Трудова слава» та «Каховська зоря».

Загалом було розглянуто 262 публікації. Мета моніторингу проаналізувати кількість жінок і чоловіків як експерток і експертів та героїнь і героїв херсонських медіа, наявність стереотипних образів, сексизму в журналістських матеріалах, тематичних статей. Перша хвиля відбулася в лютому, друга у квітні 2020 року.

Загальна представленість жінок у друкованих і онлайн-виданнях Херсонщини у квітні 2020 року становила близько 36%. В інтернет-виданнях та друкованих медіа жінки були експертками та героїнями  у питаннях освіти, волонтерства, медицини та соцполітики. Чоловіки були експертами та героями у сфері роботи органів місцевого самоврядування, медицині та криміналі.

Публікації COVID-19

Основною темою журналістських матеріалів була статистика захворювання на Covid-19. Оскільки Херсонщина знаходиться у так званій зеленій зоні і не входить до переліку областей із жорсткими умовами карантину, то і матеріалів було значно менше, ніж в попередньому монітрингу у квітні (8% і 30% відповідно). Переважна більшість матеріалів – це статистика на стан захворювання яку на брифінгах озвучував голова Херсонської ОДА Юрій Гусев. Решта інформації – з брифінгів головного санітарного лікаря України. У статтях різної тематики, яка тою чи іншою мірою пов’язана з COVID-19, коментували питання охорони здоров’я та прийняття рішень щодо безпеки учнів під час здачі ЗНО та іспитів у вишах. В онлайн-виданнях чоловіки були експертами у 100% випадків. Найчастіше вони коментували питання у сфері політики та медицини. У друкованих ЗМІ – в 67% випадків.

Загалом в інтеренет-виданнях жінки як експертки фігурують у 17%, а героїні – у 12% випадків. У 100% думку жінок наводили в матеріалах на теми культури/релігії, соцполітики/соцзахисту, майже порівну з експертами – у публікаціях про економіку/бізнес (43% і 57% відповідно), але тут вони в 100% присутні як героїні новин. Найнижча представленість експерток – у темі медицини та політики (10% та 12%). У 100% випадків чоловіки були експертами з теми волонтерства\благодійності, екологіє/довкілля, героями – теж волонтерства/благодійності та дозвілля.

Майже порівну експерток і експертів – у новинах видання «Нижні Сірогози.Cіty» (46% і 54% відповідно), однак лише в 2% випадків жінки були героїнями публікацій.

Найбільша кількість героїнь – у повідомленнях сайту «05542 Олешки online» (57%) та «Новий візит» (60%), однак у першому виданні загалом відсутні експертки, а в другому їх усього 7%. Повністю проігнорувало жінок видання «Іванівка.info». Ці ж видання повністю або майже повністю вживають назви посад, професій чи зайнятості жінок у чоловічому роді. Наприклад: начальник відділу комунікації Головного управління Національної поліції Херсонщини Тетяна Пшонь, бригадир садоводческой бригады Татьяна Оксенюк, начальник відділу Наталія Зарудна, представник ініціативної групи тощо.

В матеріалах «Нова Каховка.Сity» та «Нижні Сірогози.City»» фемінітиви становлять 83% та 80%.

Загалом в онлайн-виданнях назви професій, посад, зайнятості жінок у жіночому роді (фемінітиви) вживані у 41% випадків. Цей показник нижчий за квітневий на 5%.

З огляду на ці дані найбільш гендерночутливим інтернет-виданням Херсонщини у червні є «Нова Каховка.Сity» (44%), на другій позиції з незначним відривом – «Нижні Сірогози.City» (42,7%).

У друкованих медіа жінки як експертки фігурують у 26% випадків, а героїні – у 41%. Найчастіше вони коментували соціальні теми та питання охорони здоров’я (по 50%, порівну з чоловіками), економіки та бізнесу (38%). У 100% були експертками матеріалів із категорії лайф-сторі (рубрика «інше»). У політичній тематиці домінують чоловіки, оскільки публікації стосувалися переважно подій/рішень районних рад та адміністрацій, які очолюють переважно чоловіки. Зовсім не представлені жінки як, експертки у темах культури, війни, екології та кримінальних хроні. Відсутні і в матеріалах про спорт як героїні, експерток і експертів у цій тематиці не зафіксовано.

Найбільша представленість героїнь на сторінках газет зафіксована у матеріалах на тему

соцполітики (100%), освіти (69%), однаково з чоловіками як героями – в публікаціях про волонтерство/благодійність, екологію та дозвілля.

Найменша частка героїнь, як і експерток у матеріалах про політику та місцеву владу (6%) та війна/армія (3%). Чоловіки були героями публікацій переважно на теми політики та надзвичайних подій (ДТП, убивства, пограбування, шахрайство).

Баланс щодо представленості жінок і чоловіків фіксуємо в матеріалах «Трудової слави» (29% експерток і 71% експертів, 71% героїнь і 29% героїв). Однак цей баланс не дотримано в контексті експертки/експерти і героїні/герої, тобто бажано слово жінкам давати рівною мірою з чоловіками.

У друкованих виданнях доля експерток складає 60% на 20% більше за квітневий моніторинг. Медіа використовували фемінітиви: «завідуюча», «волонтерка», «директорка», «підприємиця», «громадська активістка». Загалом 100% фемінітивів – у матеріалах «Придніпровської зірки», у публікаціях «Сільських новин» – 88%.

Згідно цих даних гендернонайчутливішим друкованим видання у червні стала «Придніпровська зірка» (49%). Однак звертаємо увагу колег на фемінітиви, зібільшення кількості яких у текстах буде дуже доречним. На другій позиції з незначним відривом – «Сільські новини» (47,7%), однак виданню варто більше писати про жінок і залучати їх до коментування різноманітних тем.

Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Херсонщини у червні – 32%. Він є значно вищим, ніж у квітні (27%), однак одним із найнижчих по Україні. Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей можна на сайті Волинського прес-клубу.

Експертка з моніторингу – Оксана Жіляєва

__________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

Про Автора

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *