Миколаїв – місто на хвилі
20.08.2021 14:57 No Comments Головна,Новини Redaktor

Саме такий слоган затверджено нещодавно у цьому чарівному південному місті. І він справді на хвилі – на хвилі позитиву та драйву, креативу та музики, життєлюбства та краси. Тут майстерно поєднано шану до історичного минулого та інноваційна сучасність, народні традиції та модернові джазові імпровізації, які линуть над берегами Південного Бугу. Зігріті південним сонцем вулиці, будинки та кораблі випромінюють особливе сяйво, а люди тут живуть світлі, гостинні та привітні. Такі особливі міста бувають лише на Півдні.

У рамках престуру південними містами “Мандруй Україною” ми провели цікавий та насичений подіями день у Миколаєві, відриваючи для себе його туристичні принади. Так сталось, що сусіднє з Херсоном  місто для багатьох асоціюється лише з зоопарком та прогулянковою вулицею Соборною (колишня Радянська), а тут є багато вартих уваги об’єктів.

Квіти, фонтани та зручні зони відпочинку на центральній площі міста – Соборній – приваблюють як місцевих жителів, так і гостей Миколаєва. І саме тут в адміністративній будівлі відкрився інформаційно-туристичний центр, де можна дізнатись як про цікаві місця для  відвідування, а також придбати сувенірну продукцію на згадку про подорож.

Учасники престуру мали нагоду також поласувати тут солодкою визитівкою Миколаєва – тортом “Наполеон” за особливим рецептом місцевого кондитера.

Метою роботи інформаційно-туристичного центру є сприяння розвитку туристичної діяльності у Миколаєві, розробка та просування туристичних продуктів міста на внутрішньому та міжнародному ринках, надання консультативно-довідкової інформації для туристів та впровадження спільних проектів з громадськістю та бізнесом. Так, наприклад, проект “3D анімовані історичні об’єкти” представила громадська організація “Мрій Дій”. Завдяки цьому проекту можна побачити динамічні 3D – моделі історичних пам’яток.

 

Ще один цікавий проект “Перше VR місто – 3D Миколаїв”: просто одягаєш VR -окуляри – і все місто як на долоні!

Віртуальні зображення міста вражають, та не менш вражають прогулянки по його історичним та культурним об’єктам.

 

Городище епохи пізнього бронзового віку “Дикий Сад”

Ця унікальна пам’ятка розташована в історичній частині міста Миколаєва на розі вулиць Артилерійська та Набережна. Це місце – мекка для археологічних розкопок. Його загальна площа 4,0 гектар. На території знаходяться житлові, господарські, ритуально-культові та оборонні об’єкти. Під час досліджень знайдено тисячі стародавніх артефактів. Жителі городища займалися землеробством, скотарством, рибальством, полюванням, а також розвивали ремесла (гончарство, ткацтво, бронзоливарне, косторізне).

Цього разу в “Дикому Саду” влаштували справнє народне гуляння, з піснями, з відтворенням давніх традицій та обрядів.

А яке ж свято без частування? Тут воно також особливе! Матвіївський зелений борщ з бичками вже кипить у величезному казані над вогнищем.

“Борщ з бичками?” – здивуєтесь ви. Не дивуйтесь, це також давня традиція цих унікальних місць.

“Матвіївка – це мікрорайон, який відноситься до центрального району міста Миколаєва. В колись це було відокремлене село, зі своїми традиціями, старожилами. Матвіївка знаходиться на березі річки Південний Буг і головним промислом тут було рибальство. І основою багатьох страв була риба. У Матвіївці знаходився рибкомбінат, він і зараз працює. Така традиція склалась, що коли чоловіки повертались з риболовлі на обід, то готували їм саме цей борщ – зелений, з бичками. У річці водилось багато бичків, тому використовували їх для будь-яких потреб. Кожна господиня, особливо у весняно-літній період, мала за традицію готувати саме цей борщ. Багато хто з недовірою ставиться до цієї страви, але це дуже смачно”, – розповідає директор МатвіЇвського будинку культури Надія Фераро.

Ми мали нагоду пересвідчитись, що борщ з бичками, дійсно, дуже смачний. Особливо смакує з видом на мальовничі краєвиди Південного Бугу.

Далі наше знайомство з Миколаєвом продовжилось у Краєзнавчому Музеї “Старофлотські казарми”.

Миколаївський обласний краєзнавчий музей – один з найстаріших музеїв України, який відомий  далеко за її межами. Сьогодні музей розміщений в одній з колишніх казарм флотского екіпажу – пам’ятці архітектури національного значення. 

Миколаївські Старофлотські казарми побудовані в 1850 році. Це три будівлі для розміщення флотських екіпажів молодших чинів. Входили до комплексу будівель Адміралтейства. Після реформування флоту були передані Олександрівській чоловічій гімназії.

Експозиція музею, який з 2012 року розмістився в будівлі колишніх Старофлотьських казарм, бере свій початок від 1803 року. Тоді рішенням командира Чорноморського флоту був заснований “кабінет рідкостей”. У ньому були виставлені всі історичні знахідки, зібрані на території старовинної Ольвії т Причорномор’я з 1792 року. Адміралтейство влаштовувало виставки, а в 1938 році для всіх знахідок був побудований окремий павільйон. Згодом багато предметів стали основою експозицією музеїв Одеси та Керчі, після того як в 1856 році “кабінет рідкостей” був ліквідований, а експозиція розділена і передана до міських архівів і фондів. У 1913 році з ініціативи краєзнавців рішенням Міської Думи був створений історичний музей, перейменований в 1920 році в історико-археологічний. На сьогоднішній день кількість експонатів експозиції музею перевищує 160 тисяч.

 

“DREAM CITY» по-миколаївськи

Діє у Краєзнавчому музеї ще одна сучасна експозиція, яка є, безумовно,  привабливим магнітом для туристів – унікальна інтерактивна залізниця “DREAM CITY» (місто мрії)»

В основу виставки лягла приватна колекція, зібрана за понад 30 років миколаївським краєзнавцем, колекціонером Андрієм Шинкаренком та його колегами. Він розповідає, що усе починалось з дитячого захоплення, а переросло у захоплення життя. Приблизна вартість моделей сягає понад мільйон гривень. Виставка інтерактивна, сюди приходять не лише подивитися, а й самим стати учасником процесу. Вона створена за принципами найбільшого макета залізниці в світі – «Wonderland» у Гамбурзі (Німеччина).

Цю виставку вже відвідало понад 10 тисяч миколаївців і гостей міста, серед яких – представники 40 країн світу, але інтерес до неї не згасає. І дійсно, потрапляючи у “DREAM CITY», відчуваєш себе героїнею дитячої казки, хочется зазирнути у віконце маленького будиночку і обов’язково знайти там добру фею. 

 

“Джаз на воді”

А на завершення насиченого дня у Миколаєві на нас чекало щось особливе. Затишний вечір на кораблі, який курсує берегом Бузького заливу під чарівні джазові мотиви. 

Слід відзначити, що ще у далекому 2008 році тут організували джазовий фестиваль “Миколаїв Jazz Fest”, який перетворив Миколаїв на один із джазових центрів України та подарував миколаївцям незабутні зустрічі з світовими зірками – тут виступали блюзмен Кит Данн, Gregory Boyd, Claudia Ginga

 

У 2017 році один з кращих джаз-оркестрів України Performance BIG BAND Володимира Алексєєва започаткував унікальний проект “Джаз на воді”, поєднавши концерт та річкову прогулянку на теплоході.

Прогулянка на теплоході під звуки джазу – це момент абсолютного щастя. Слухати талановите виконання джазових композицій, тримаючи у руці келих білого вина та спостерігаючи захід сонця у воді …. це саме ті миттєвості, які хочеться розтягнути на вічність. 

 

І коли у полоні музичного щастя виходиш на берег то бонусом ще мальовничий краєвид “8 Причалу”, де у проміннях закатного сонця тихо причаїлись яхти.

А між тим, темне південне небо обіцяло зустріч з….зірками у Миколаївській астрономічній обсерваторії. Це одна з найстаріших обсерваторій Східної Європи, заснована у 1821 році. Вона спочатку була морською, і працівники складали морехідні карти, вчили штурманів орієнтуватися на морі за допомогою зірок, складали зоряні картита возначали координати небесних планет та комет. Миколаївська обсерваторія має власний меридіан в міжнародних астрономічних атласах. Ми ж цього літнього вечора мали нагоду побачити у телескоп місяць як на долоні та спостерігати зірку Артура.

Миколаїв розпочинає свій літопис у 1788 році з будівництва першої судноверфі. Зараз це красиве, сучасне та затишне місто з південною душею!

Автор: Оксана Наумова

 

Про Автора

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *